لوگو دکتر جواد رحمتی
Search
Close this search box.
جراحی زیبایی گوش

جراحی اتوپلاستی یا جراحی زیبایی گوش

آیا تا به حال از شکل گوش‌های خود ناراضی بوده‌اید؟ افراد زیادی هستند که با این مشکل به دنیا می‌آیند و گوش‌های آن‌ها ظاهر معمولی ندارد. برخی از آن‌ها ممکن است فاصله زیادی از سر داشته باشند، یا حتی برخی دیگر می‌توانند بیش از حد بزرگ باشند. این افراد معمولا نگران این موضوع هستند که آیا مشکل آن‌ها قابل اصلاح شدن هست یا خیر؟ خوشبختانه، با وجود جراحی به نام اتوپلاستی، می‌توان این عیب‌ها را توسط پزشک متخصص و در حین عمل جراحی برطرف کرد؛ اما اتوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟ در ادامه با فرایند کامل آن آشنا خواهید شد.

اتوپلاستی

جراحی اتوپلاستی چیست؟

جراحی اتوپلاستی روشی است که طی آن ساختار گوش خارجی تغییر پیدا می‌کند. اتوپلاستی اغلب جنبه زیبایی دارد و رایج‌ترین عمل جراحی برای زیبا کردن گوش‌ها به شمار می‌رود. این عمل منجر به تنظیم شدن ظاهر کلی گوش‌ها می‌شود و می‌تواند گوش‌های برجسته را به‌صورت کامل اصلاح کند.

در حین اتوپلاستی، جراح برش‌هایی در پشت گوش ایجاد می‌کند و غضروف اضافه را بر می‌دارد یا آن را تغییر شکل می‌دهد تا ظاهری عادی به خود بگیرد. این روش را می‌توان روی هر دو گوش یا یکی از آن‌ها انجام داد. برخی از افراد ممکن است بیهوشی و برخی دیگر بی‌حسی موضعی قبل از عمل دریافت کنند.

جراحی گوش شامل یک روش نیست و به خودی خود می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد. این جراحی‌ها عبارتند از:

  1. پینینگ گوش
  2. کوچک کردن گوش
  3. بزرگ کردن گوش

بسته به مشکل فرد، می‌تواند نوع خاصی از جراحی توسط پزشک تشخیص داده شود.

فیلم جراحی اتوپلاستی 👇

کاندیدای مناسب جراحی اتوپلاستی چه کسانی هستند؟

به صورت کلی، هم کودکان و هم بزرگسالان می‌توانند این جراحی را انجام دهند. بهتر است که برای جراحی کودکان تا پنج ساله شدن آنان صبر کنید و بعد اقدام کنید. موارد زیر کاندیدهای خوبی برای اتوپلاستی هستند و بهترین نتیجه را خواهند گرفت:

  • لاله گوش پاره شده یا کشیده شده
  • گوش‌های خم شده به سمت پایین
  • گوش‌هایی که به خوبی رشد نکرده‌اند.
  • گوش‌های برجسته
  • گوش‌هایی که صاف یا توخالی به نظر می‌رسند.

مقالات دیگر: جراحی های همزمان با جراحی بینی

مزایای جراحی اتوپلاستی

اگر از ظاهر گوش‌های خود ناراضی هستید، بهتر است بدانید که اتوپلاستی می‌تواند به شما کمک زیادی بکند. این جراحی مزایای زیادی دارد که به شرح زیر هستند:

گوش‌ها را می‌توانید کنار سر نشان دهید

برخی از افراد حس می‌کنند که گوش‌هایشان با سرشان فاصله دارد و وقتی به آیینه خیره می‌شوند، از ظاهر خود ناراضی هستند. این امر باعث می‌شود  که چشم‌ها برآمده‌تر به نظر برسند. در این صورت، شما نیاز به استفاده از جراحی گوش پیدا خواهید کرد. پزشک متخصص در حین عمل باید گوش‌ها را نزدیک سر قرار دهد، بدین منظور گوش‌ها باید پس از مشخص کردن جای مناسب، به سر بخیه بخورند.

 در مواقع دیگر، پزشک می‌تواند کمی از پوست غضروف گوش را بکشد. به طور کلی، در این موقعیت فرایند عمل چیزی حدود چند ساعت طول می‌کشد. برخی افراد از بی‌حسی و برخی دیگر از بیهوشی استفاده می‌کنند.

تغییر دادن شکل لاله گوش

لاله گوش از اجزای بدن است که بیشتر از سایر نقاط در دید قرار دارد. معمولا بانوان از وسایل تزیینی مانند گوشواره در این قسمت استفاده می‌کنند. حال اگر گوشواره بیش از حد سنگین باشد، می‌تواند به لاله گوش آسیب زیادی وارد کند.

همچنین ممکن است در طول زمان، افتادگی در این قسمت رخ دهد. اگر احساس می‌کنید که به این دلایل گوش شما دیگر زیبایی سابق را ندارد، می‌توانید از جراحی اتوپلاستی برای تغییر ظاهر و برگرداندن شکل آن استفاده کنید.

درمان گوش کوچک

برخی اوقات ممکن است گوش‌هایتان در اثر دلیل مختلف یا به‌صورت مادرزادی کوچک‌تر از حد معمول باشد. بیشتر اوقات این مشکل از بدو تولد وجود دارد که به آن میکروتیا می‌گویند. کودکان یا بزرگسالانی که از این مشکل رنج می‌برند، باید آن را با پزشک خود در میان بگذارند و درمان مناسب برای آن را پیدا کنند.

درمان گوش بزرگ

از طرفی، برخی افراد ممکن است گوش‌های بزرگ‌تر از حد معمول داشته باشند. این افراد معمولا از ظاهر خود راضی نیستند و درصدد تغییر آن بر می‌آیند. اتوپلاستی می‌تواند به شما کمک کند تا گوش‌هایتان کوچک‌تر شود و ظاهری عادی به خود بگیرند.

آیا جراحی زیبایی گوش، جای زخم بر باقی می‌گذارد؟

معمولا عمل‌های جراحی که دارای برش هستند، ممکن است جای زخم پس از عمل در ناحیه موردنظر باقی بماند. در اتوپلاستی نیز این گونه است، اما معمولا این عارضه بعد از عمل بیش از حد نیست و حالتی پنهان دارد. برش‌ها معمولا در پشت چین طبیعی گوش انجام می‌شوند، بنابراین اصلا مشخص نیستند.

اسکارهای ناشی از عمل معمولا با گذشت زمان از بین می‌روند و اغلب پس از چند ماه به‌سختی قابل مشاهده هستند. برای به حداقل رساندن جای زخم، باید دستورالعمل‌های بعد از عمل جراح خود را به‌دقت دنبال کنید. این دستورالعمل‌ها ممکن است پرهیز از سیگار کشیدن و قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب باشد.

خلاصه مطلب 👇

جراحی زیبایی گوش یک روش ایده‌آل است تا گوش‌های شما تا جایی که می‌توانند ظاهر بی‌نقصی داشته باشند. این درمان برای همه افراد قابل انجام است و محدودیت سنی قابل توجهی ندارد. اگر از ظاهر گوش‌های خود راضی نیستید و در زندگی شما تبدیل به یک معضل شده‌اند، بهتر است که هر چه زودتر نسبت به دریافت خدمات از یک پزشک حرفه‌ای اقدام کنید.

دکتر جواد رحمتی، از پزشک‌های خبره و باتجربه در زمینه جراحی‌های زیبایی به خصوص اتوپلاستی است. برای دریافت خدمات می‌توانید از طریق سایت یا تماس با مطب نسبت به رزرو وقت مشاوره اقدام کنید. بهتر است قبل از تعیین وقت عمل، مشاوره اولیه با دکتر رحمتی داشته باشید و سپس نوع عمل خود را تعیین کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط