لوگو دکتر جواد رحمتی
Search
Close this search box.
اقدامات قبل از جراحی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی همان اقداماتی هستند که هر فردی برای بهتر شدن اوضاع جراحی بینی باید با آن‌ها آشنایی داشته باشد. افرادی که با نکات مراقبتی قبل از جراح بینی آشنا نیستند و با همان حال بینی خود را جراحی می‌کنند، ممکن است به نتایج خوبی دست پیدا نکنند. اگر می‌خواهید بینی خود را جراحی کنید، پس شما باید با نکات مهم قبل از جراحی بینی آشنا باشید. سپس باید و نبایدهای قبل از جراحی بینی را بدانید و در آخر هم خود را برای این عمل سخت آماده کنید. در این متن در مورد اقدامات مهمی که قبل از جراحی بینی باید انجام شوند صحبت خواهیم کرد.

اقدامات قبل از جراحی بینی

نکات مهم در اقدامات قبل از جراحی بینی

نکاتی وجود دارند که اگر به آن‌ها توجه کنید، می‌توانید بهترین بهره را از جراحی بینی ببرید. یعنی دقیقا همان طور که می‌خواهید بینی خود را زیبا کنید. مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

 1. در روز عمل نباید زیور آلات با خود به همراه داشته باشید. بانوان برای جراحی بینی باید لاک خود را پاک کنند و آرایش هم نداشته باشند. آقایان برای عمل کردن می‌بایست ریش و سبیل خود را به طور کامل بتراشند.
 2. بیمار باید از قبل به فکر یک یا دو همراه برای خود باشد چرا که بعد از عمل توان حرکتی خود را از دست خواهد داد. یک ساعت قبل از جراحی بینی با همراه خود در بیمارستان و کلینیک مربوطه حضور پیدا کنید.
 3. چون پس از جراحی نمی‌توان یقه لباس را از سر رد کرد، حتما با خودتان لباس دکمه دار به همراه داشته باشید.
 4. خوردن و آشامیدن در روز عمل به خصوص در تایم قبل از عمل ممنوع است.

مراحل اقدامات قبل از جراحی بینی

بیمار به هر میزان که به نوبت جراحی خود و روز جراحی نزدیک‌تر می‌شود، مضطرب و هیجان زده‌تر خواهد شد. این احساس یک احساس طبیعی است که کمی هم با ترس و دلهره همراه است. توجه به مراحل اقدامات قبل از جراحی بینی می‌تواند شما را برای جراحی بینی مهیا سازد و نگرانیتان را تا حدودی برطرف کند:

 • مشاوره و معاینه قبل از عمل:

یکی از مهم‌ترین اقدامات قبل از جراحی بینی، مشاوره و معاینه است. پزشکی که شما برای این جراحی انتخاب می‌کنید، ابتدا به کمک عکسبرداری با دستگاه‌های پیشرفته و معاینه فیزیکی، شما را معاینه می‌کند. سپس شما را مشورت می‌دهد که کدام روش از جراحی بینی را انتخاب کنید تا نتایج بهتری بگیرید. در جلسات قبل از عمل بینی شما انتظاراتتان را برای پزشک بازگو خواهید کرد و پزشک نیز مزایا و معایب جراحی و روند اجزای آن را برایتان شرح خواهد داد. در این مرحله پزشک جراح باید نگرانی بیماران را کاهش دهد و نکات مراقبتی قبل از عمل را نیز در اختیار بیمار بگذارد.

 • انجام آزمایشات قبل از عمل:

در این مرحله هم بیمار و هم پزشک به درک روشنی از روند جراحی رسیده‌اند. پس باید آزمایشاتی نظیر آزمایش خون انجام شوند با آزمایش خون کم خونی بدن، عفونت بدن و لختگی خون در بدن مشخص خواهد شد. علاوه بر آزمایش خون، ممکن است پزشک شما را برای رادیوگرافی هم مهیا کند. همچنین باید تست بارداری بدهید. چرا که افراد باردار نمی‌توانند جراحی بینی را انجام دهند.

 • انجام سی تی اسکن و عمل:

در مواقعی ممکن است پزشک شما برای چک کردن داخل بینی تست سی تی اسکن را از شما بگیرد. در این صورت بیماری‌هایی همچون پولیپ بینی و سینوزیت مشخص خواهند شد. اگر نیاز به درمان این مشکلات باشد، پزشکان با جراحی زیبایی بینی مشکلات بینی را نیز برطرف خواهند کرد.

آمادگی قبل از جراحی بینی

اقدامات قبل از جراحی بینی تعدد زیادی دارند. شما باید به طور کامل آماده این جراحی شوید. پس مطلع بودن از تمام این نکات برایتان واجب است. برای آمادگی قبل از جراحی بینی می‌توانید از موارد زیر کمک بگیرید:

 • بیمار باید قبل از رفتن به بیمارستان دوش بگیرد و از صورت خود لایه برداری کند.
 • توجه داشته باشید که کارت شناسایی و شناسنامه شما برای انجام جراحی واجب است. پس حتما آن‌ها را با خود به همراه داشته باشید.
 • اگر به مصرف سیگار یا هر نوع نیکوتین دیگری اعتیاد دارید، دو هفته تا یک ماه قبل از عمل جراحی مصرف آن را ترک کنید. همچنین باید نوشیدنی‌های الکلی را نیز کنار بگذارید.
 • مصرف قرص‌هایی مثل ایبوپروفن، آسپرین بچه، قرص جلوگیری از بارداری و ناپروکسن و حتی مکمل‌های گیاهی خودداری کنید.
 • قبل از عمل حتما باید معاینه شوید تا بدانید که واجد شرایط جراحی بینی هستید یا نه. این اقدامات قبل از جراحی بینی می‌توانند تاثیرات شگفت انگیزی در نتایج جراحی داشته باشند.

باید‌ها و نبایدهای اقدامات قبل از جراحی بینی

بایدها:

 1. قبل از عمل نوشیدنی زیاد مصرف کنید.
 2. قبل از عمل ۸ ساعت بخوابید.
 3. مسواک بزنید و در تغذیه خود میوه و نوشیدنی را جای دهید.
 4. یک هفته قبل از عمل صورت خود را تمیز کنید و هر روز با آب ملایم صورت را بشویید.
 5. به فکر یک همراه برای خود باشید.

نبایدها:

 • سیگار و الکل ممنوع!
 • خوردن و آشامیدن در روز قبل جراحی ممنوع است.
 • نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرید و اضطراب داشته باشید.
 • از استعمال کرم پودر یک هفته قبل از عمل خودداری کنید‌

آیا پریود بودن در روز جراحی بینی موجب بروز عوارض خواهد شد؟

به طور کلی سیکل ماهیانه و تغییرات ماهیانه‌ای که خانم‌ها با آن‌ها درگیر می‌شوند، هیچ مشکلی را در روند جراحی بینی به وجود نخواهد آورد. البته ممکن است برخی از پزشکان به صلاحدید خود خانم‌هایی که در دوران ماهیانه به سر می‌برند را از جراحی بینی منع کنند. چرا که تغییرات هورمونی این افراد به روان آن‌ها آسیب می‌رساند و آرامش لازم برای جراحی بینی را از بین می‌برد.

نتیجه گیری:

ما در این مطلب در مورد اقدامات قبل از جراحی بینی صحبت کردیم. تا زمانی که قبل و بعد از این جراحی به نکات مهم توجه نشود نتایج خوبی هم از جراحی بینی دریافت نخواهد شد. نکات مربوط به خوابیدن، استحکام، ورزش کردن، خوردن و … از جمله این نکات هستند. شما باید قبل از عمل آزمایشاتی را انجام دهید و در جلسات مشاوره شرکت کنید تا از تمامی اقدامات قبل از جراحی بینی مطلع شید.

سوالات متداول اقدامات قبل از جراحی بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط