لوگو دکتر جواد رحمتی
Search
Close this search box.
ماموپلاستی

اطلاعات جامع و کامل درباره ماموپلاستی

اگرچه بسیاری از افراد فکر می‌کنند که ماموپلاستی به معنی بزرگ کردن سینه‌ها است، اما این تصور صرفاً ناشی از ظاهر واژه است و واقعیت کاملاً متفاوت است؛ زیرا درصد زیادی از انواع جراحی‌های سینه اصلاً به ‌خاطر افزایش حجم و اندازه سینه‌ها انجام نمی‌شوند و دلایل پزشکی و درمانی دارند. امروزه، جراحی پستان به عنوان یک عمل جراحی زیبایی محبوب شده و طرفداران خود را دارد، اما این عمل کاربردهای درمانی و ترمیمی نیز دارد.

ماموپلاستی

در گذشته، کاشت سینه‌ها به صورت کاملاً مصنوعی انجام می‌شد و از ظاهر فرد می‌شد حدس زد که این عمل را انجام داده است. با پیشرفت تکنولوژی و علم پزشکی امروزه، امکان بازسازی طبیعی سینه وجود دارد، به گونه‌ای که کسی نمی‌تواند کاشت یا پروتز سینه را تشخیص دهد. ماموپلاستی (Mammoplasty) یک اصطلاح تخصصی در جراحی پلاستیک برای انواع مختلف جراحی‌های سینه است. بر خلاف باور عموم، جراحی پلاستیک سینه صرفاً برای افزایش اندازه سینه‌ها نیست، بلکه انواع مختلفی از جراحی پلاستیک سینه وجود دارد که بسته به نیاز فرد انتخاب می‌شود.

هدف ماموپلاستی، تغییر اندازه سینه (کوچک کردن یا بزرگ کردن) و تغییر فرم پستان‌ها در راستای بهبود زیبایی سینه‌ها است.

ماموپلاستی همان پروتز سینه است؟

خیر، این دو مفهوم متفاوت هستند. ماموپلاستی و پروتز سینه دو روش جراحی متفاوت هستند که هر کدام دارای هدف و کاربردهای خاص خود هستند.

ماموپلاستی اصطلاحی کلی برای انواع عمل‌های جراحی سینه است که می‌تواند به منظور کوچک کردن، بزرگ کردن، تغییر فرم سینه‌ها یا بازسازی سینه‌ها انجام شود. درواقع، ماموپلاستی شامل تمامی عمل‌هایی است که برای بهبود ظاهر و شکل سینه‌ها انجام می‌شود.

پروتز سینه یا کاشت سینه، به عملیاتی گفته می‌شود که در آن از ایمپلنت‌های پروتزی برای افزایش حجم و سایز سینه‌ها استفاده می‌شود. این عمل برای افرادی که به دلیل عوامل مختلفی مانند کاهش وزن، بارداری، شیردهی، سرطان یا بیماری دچار افتادگی یا کوچک شدن سینه‌ها شده‌اند، انجام می‌شود. هدف از پروتز سینه، افزایش سایز و حجم سینه‌هاست.

بنابراین، پروتز سینه تنها یکی از انواع ماموپلاستی است و ماموپلاستی شامل تمامی عمل‌هایی است که برای بهبود ظاهر و شکل سینه‌ها انجام می‌شود.

انواع ماموپلاستی

در کل، عمل جراحی زیبایی ماموپلاستی شامل سه نوع عملیات زیر است:

بزرگ کردن سینه (Breast augmentation):

در این نوع از ماموپلاستی، با استفاده از عمل جراحی پروتز سینه، سایز سینه‌ها بزرگ‌تر می‌شوند و همراه با آن لیفت (بالا بردن) سینه نیز انجام می‌شود. همچنین، مشکل عدم تقارن پستان‌ها نیز با این روش برطرف می‌شود.

کوچک کردن سینه (Breast reduction):

در برخی موارد، سایز بزرگ سینه‌ها مشکل‌ساز می‌شود و می‌تواند منجر به مشکلاتی مانند درد گردن، درد و بی‌حسی انگشتان و… شود. با انجام عمل جراحی کوچک کردن سینه، چربی اضافه، پوست و بافت غده‌ای سینه برداشته می‌شود تا حجم سینه‌ها کاهش یابد. در برخی موارد، این نوع از ماموپلاستی در مردانی که به دلیل ژنتیک (ژنیکوماستی) با مشکل بزرگی بیش از حد سینه مواجه هستند، نیز انجام می‌شود.

جراحی ترمیمی بازسازی سینه (Breast reconstruction):

زنان بسیاری به دلیل ابتلا به سرطان سینه، مجبور به برداشتن پستان می‌شوند. با انجام جراحی ترمیمی بازسازی سینه، فرم طبیعی سینه‌ها در این بیماران به دست می‌آید. در این روش، پروتزهای سیلیکونی یا سالینی در سینه جایگزین می‌شوند و یا با انتقال بافت از بخش‌های دیگر از بدن، سینه‌های جدیدی ایجاد می‌شود.

مراحل انجام جراحی ماموپلاستی

برای انجام ماموپلاستی، نخستین مرحله معاینه کامل بیمار توسط جراح است. پزشک باید با تمام سوابق پزشکی بیمار آشنا باشد و در جلسات مشاوره قبل از عمل، باید درباره انتظارات خود از نتیجه عمل با پزشک جراح صحبت کنید. پس از مشاهده نتایج آزمایش‌ها و اطمینان از سلامت عمومی بیمار، جراح زمان عمل را مشخص می‌کند.

عمل ماموپلاستی با استفاده از بیهوشی عمومی انجام می‌شود. قبل از بیهوشی، جراح ناحیه برش سینه را مشخص می‌کند و بعد از بیهوشی، بسته به اندازه سینه‌ها و بافت آن، الگوی برش را انتخاب می‌کند. سپس جراح بافت و پوست اضافی را بر می‌دارد و فرم سینه را اصلاح می‌کند.

در برخی موارد، پس از اصلاح فرم سینه‌ها، لازم است که محل نوک سینه هم تغییر کند. در این حالت، بافت اضافی برداشته می‌شود و نوک سینه در جای جدیدی قرار می‌گیرد. نتیجه عمل بلافاصله پس از جراحی مشخص نمی‌شود و دست‌کم شش ماه لازم است تا با رعایت دستورات پزشک به نتیجه دلخواه برسید.

مراحل انجام جراحی ماموپلاستی

هزینه ماموپلاستی چقدر است؟

هزینه ماموپلاستی به عوامل مختلفی بستگی دارد، از جمله تکنیک انتخابی و میزان کاری که جراح قرار است انجام دهد. همچنین، عوامل دیگری نیز بر هزینه ماموپلاستی تأثیر می‌گذارند، از جمله:

  • اندازه سینه‌ها: برای سینه‌های بزرگتر، هزینه بیشتری نیاز است.
  • نیاز به انجام عمل دیگری: اگر بیمار در کنار کوچک کردن سینه‌ها، نیاز به انجام عمل دیگری مانند ماستوپکسی دارد، هزینه بیشتری لازم است.
  • وجود پستان فرعی زیر بغل: اگر بیمار نیاز به برداشتن پستان فرعی زیر بغل دارد، هزینه بیشتری نیاز است.
  • هزینه بیمارستان، اتاق عمل، و داروها: هزینه‌های اضافی مانند هزینه بیمارستان، اتاق عمل، و داروها نیز به هزینه کل اضافه می‌شوند.

بهترین راه برای مشخص کردن هزینه ماموپلاستی، معاینه توسط جراح پلاستیک متخصص و مجرب است که پس از بررسی وضعیت سینه‌ها و انتخاب روش جراحی مناسب، هزینه را برای شما مشخص خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط