لوگو دکتر جواد رحمتی
Search
Close this search box.
مراحل جراحی بینی

مراحل جراحی بینی (5 مرحله مهم)

وقتی در موتور جستجوی گوگل عبارت “مراحل جراحی بینی” را جستجو می‌کنید، به این معنی است که تصمیم گرفته‌اید جراحی بینی انجام دهید و پزشک خود را انتخاب کرده‌اید. حال می‌خواهید بدانید که مراحل این عمل زیبایی چگونه است. یا اینکه قصد دارید جراحی بینی را انجام دهید، ولی قبل از آن می‌خواهید بدانید که عمل بینی چند مرحله دارد و چگونه انجام می‌شود.

در هر صورت، اگر به دنبال دانستن مراحل انجام عمل بینی هستید، در این مقاله به بررسی روند عمل رینوپلاستی، کارهایی که باید قبل از عمل و بعد از آن انجام شود تا نتیجه موفقیت‌ آمیزی حاصل شود، پرداخته شده است. داشتن آگاهی از مراحل جراحی زیبایی بینی، به شما کمک می‌کند تا با آرامش خاطر، عمل زیبایی بیینی را انجام دهید.

بعضی از نمونه کار های جراحی بینی دکتر جوادر رحمتی👇

مراحل جراحی بینی به ترتیب

یکی از مراحل اساسی و مهم بعد از تصمیم گیری و انتخاب درست جراح بینی، جلسه پرسش و پاسخ و مشاوره با جراح بینی است. در این جلسه، شما با بهترین جراح بینی در تهران یا شهری که در آن زندگی می‌کنید، ملاقات می‌کنید و انتظارات خود از عمل را بیان می‌کنید.

جراح بینی با توجه به نوع و ساختار بینی شما، دیدگاه خود را درباره نتیجه و مراحل عمل بیان می‌کند و آزمایشات لازم را تجویز می‌کند. همچنین، در این جلسه، توصیه های لازم درباره اقدامات قبل و بعد از عمل بینی نیز به شما گفته می‌شود.

از سوالاتی که می‌توانید در جلسه پرسش و پاسخ در مطب جراح بینی پرسید، می‌توان به مواردی همچون:

آیا انتظارات من از عمل بینی واقع‌بینانه و منطقی است؟ مراحل جراحی بینی چیست؟ آیا تاکنون فردی را با مشخصات من عمل کرده‌اید؟ آیا پوست من به گونه‌ای هست که بعد از عمل جراحی بینی آثار زخم و بخیه باقی بماند؟ محل ایجاد برش بر روی بینی دقیقا کجاست؟ در صورت به‌وجود آمدن اسکار، چگونه می‌توان آن را از بین برد؟ چه نوع بیهوشی را برای من پیشنهاد می‌دهید؟ دوره نقاهت چند روزه است و من چه زمانی می‌توانم به محل کارم بازگردم؟ مشکلاتی که ممکن است برای من به وجود آید چیست و چگونه می‌توان آن‌ها را کنترل کرد؟ اگر نتیجه عمل بینی با آنچه که با جراح بینی درباره آن صحبت کرده‌اید، مطابقت نداشت، چه راه‌حلی برای من وجود دارد؟

به علاوه سوالاتی ازین دست، می‌تواند مطرح شود.

جلسه پرسش و پاسخ و مشاوره، یکی از مراحل اساسی و حیاتی در جراحی بینی است که می‌تواند به شما کمک کند تا با جراح بینی خود آشنا شوید و تصمیماتی درست و مناسب درباره انجام عمل بینی بگیرید.

کلیک کنید: آیا جراحی بینی درد دارد؟

شناخت نوع بینی

شناخت نوع بینی، یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مراحل جراحی بینی است. اگر افراد بینی خود را بشناسند و نسبت به محدودیت‌های عمل کردن و فرم دهی آن آگاه باشند، از جراح خود انتظارات منطقی‌تری خواهند داشت و این موضوع می‌تواند میزان رضایت افراد از نتیجه به دست آمده از عمل بینی را افزایش دهد.

بینی‌ها از نظر ویژگی‌های ساختاری به دو نوع ذیل تقسیم می‌شوند:

 1. بینی استخوانی: در بینی استخوانی، پوست بینی نازک‌تر، چربی کمتری دارد و بر روی پوست آن جای آکنه نیست. غضروف بزرگتر و محکم‌تر است. بینی استخوانی برای انواع فرم بینی ازجمله جراحی زیبایی دماغ طبیعی، فانتزی و نیمه فانتزی، ایده‌آل ترین نوع بینی است زیرا غضروف بیشتری دارد و ترمیم آن آسان‌تر است.
 2. بینی گوشتی: از ویژگی‌های بینی گوشتی می‌توان به صافی، پوست ضخیم و چرب، جوش و ضعف غضروف اشاره کرد. نوک بینی در این نوع بینی معمولاً شکلی ناخوشایند دارد و سوراخ‌های بینی گسترده است. تورم بعد از عمل زیبایی دماغ در بینی‌های گوشتی نیز بیشتر طول می‌کشد که احتمال فیبروز را افزایش می‌دهد. به همین دلیل جراحان به افرادی که بینی گوشتی دارند، توصیه می‌کنند که جراحی طبیعی بینی انجام دهند زیرا در جراحی بینی فانتزی به دلیل ضخامت پوست، ممکن است نتیجه مطلوبی حاصل نشود.

کاندید مناسبی هستید یا خیر؟

مرحله دوم قبل از انجام جراحی بینی، بررسی کاندید مناسب بودن شما برای این پروسه است. برای بررسی این موضوع باید به موارد زیر توجه کنید:

 1. رشد صورت شما: حتما باید مطمئن شوید که رشد صورت شما کامل شده است و بینی شما به شکل نهایی خود رسیده است.
 2. سلامت جسمی: برای انجام جراحی بینی، باید از نظر جسمی سالم باشید و مشکلی در سیستم تنفسی و گردش خون نداشته باشید.
 3. سیگار: در صورتی که سیگار می‌کشید، باید قبل از جراحی کاملا با این عادت کنار بیایید و بعد از عمل نیز از سیگار خودداری کنید.
 4. اهداف واقع‌بینانه: باید اهداف واقع‌بینانه‌ای برای بهبود ظاهر خود در ذهن داشته باشید و از انتظارات غیر واقعی خودداری کنید.

در صورتی که مطابق با موارد فوق هستید، می‌توانید کاندید خوبی برای جراحی زیبایی بینی باشید.

اقدامات قبل از عمل زیبایی بینی

برای آماده شدن بهتر فرد برای انجام جراحی بینی و جلوگیری از بروز مشکلات جدی در طی مراحل جراحی، باید اقدامات قبل از رینوپلاستی را انجام دهد. برخی از این اقدامات شامل موارد زیر است:

 • انجام آزمایش خون و ادرار، تصویربرداری، نوار قلب، فشار خون و تنفس سنجی برای دریافت بیهوشی به منظور بررسی سلامت عمومی و عدم وجود بیماری‌های مزمن و نارسایی پزشکی.
 • گرفتن عکس‌های پزشکی برای ریخت‌شناسی بینی.
 • اجتناب از حمام آفتاب، برنزه‌کردن و قرارگرفتن در معرض نور مستقیم آفتاب.
 • متوقف کردن مصرف آسپیرین، ایبوپروفن یا داروهای گیاهی دو هفته قبل از جراحی بینی، به توصیه‌ی دکتر متخصص.
 • ترک سیگار، زیرا مصرف نیکوتین ممکن است روند بهبودی را مختل کند.
 • پوشیدن لباس راحت و با جلو باز، زیرا لباس‌های جلو بسته ممکن است بر روی بینی قرار گیرند و باعث جابجایی ساختار بینی شوند.
 • حضور در کلینیک حدود یک ساعت قبل از زمان تعیین شده با یک یا دو همراه و با مدارک پزشکی لازم که جراح بینی تجویز کرده است.

مراقبت های شب قبل از عمل رینوپلاستی:

قبل از جراحی دماغ، شب قبل، توصیه می‌شود فرد استحمام کند تا در روزهای اول پس از جراحی نیازی به استحمام نداشته باشد. همچنین، برای اطمینان از معده خالی بودن در طی مراحل جراحی بینی، حدود ۶ الی ۸ ساعت قبل از عمل زیبایی دماغ، فرد باید شام سبکی بخورد و ناشتا باشد.

مراحل جراحی بینی در اتاق عمل

بعد از انجام اقدامات قبل از بستری شدن و کسب آمادگی، پرستار فرد را به اتاق عمل هدایت خواهد کرد. اتاق عمل برای بسیاری از افراد موجب استرس می‌شود، اما در مراحل جراحی بینی، پس از ورود به اتاق عمل، فرد با تیم درمانی آشنا خواهد شد. سپس، در کمتر از یک دقیقه توسط متخصص بیهوشی بیهوش خواهد شد و پس از ضد عفونی کردن صورت، برش ها بر اساس نوع روش جراحی ایجاد خواهند شد.

طبق گفته‌ی بهترین جراح بینی تهران، پس از انجام عمل بینی، فرد فقط می‌تواند از دهان خود نفس بکشد. دهان خشک می‌شود و لب ترک می‌خورد. برای همین، لازم است مایعات زیادی بنوشید.

در مراحل جراحی، پوست از ساختار بینی جدا خواهد شد و با انجام تغییرات استئوتومی، عیوب بینی برطرف خواهد شد. پس از پایان مراحل جراحی، پوست بدون هیچ تغییری سر جای خود قرار می‌گیرد و با بخیه‌زدن به هم متصل می‌شود. بینی با زدن چسب و گذاشتن اسپلینت بینی پانسمان خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط