لوگو دکتر جواد رحمتی
Search
Close this search box.
مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی (نکات مهم)

مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی (نکات مهم)

مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و می‌تواند تاثیرات مستقیمی بر نتایج جراحی تامی‌تاک یا شکم داشته‌باشد. مراقبت‌های ابدومینوپلاستی شامل انواع مختلفی از راهکار‌های موثر برای بهبودی بیمار است و در صورت انجام دادن آن‌ها می‌تواند دوره بهبودی بیمار را کوتاه‌تر کند. با انجام دادن مراقبت‌های مهم بعد از ابدومینوپلاستی، طول دوره نقاهت کاهش می‌یابد و بهبودی کامل پس از انجام جراحی، در مدت زمان سریع‌تری برای بیماران حاصل می‌گردد.

موارد مراقبتی برای این نوع جراحی، شامل انواع مختلفی از راهکار‌هایی که بر سبک زندگی بیمار تاثیر گسترده‌ای می‌گذارد و یک چهارچوب کلی از سبک زندگی سالم را برای بیمار ایجاد می‌کند. انجام مراقبت‌های مهم بعد از ابدومینوپلاستی می‌تواند باعث کاهش بروز عوارض ناشی از عمل تامی‌تاک شود و نتیجه مثبتی از این عمل را برای بیمار رقم بزند.

در این مقاله به نکاتی در خصوص مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی اشاره‌ می‌شود و راهکار‌های موثر برای کاهش دوره نقاهت این جراحی در اختیار شما قرار می‌گیرد.

مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی

مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی چیست؟

یکی از نکات مهم در خصوص مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی، استفاده از بانداژ و پانسمان‌ است. پانسمان کردن ناحیه جراحی‌شده امری مهم و ضروری است که توسط کادر درمانی انجام می‌شود. پانسمان‌های جراحی تامی تاک نیاز به مراقبت‌های دقیق و اصولی دارد. تعویض این پانسمان‌ باید طبق یک برنامه‌ریزی صحیح صورت گیرد تا مانع از بروز عفونت‌ در این ناحیه شود.

ممکن است پس از انجام جراحی ابدومینوپلاستی، بیمار تورم و التهاباتی را در ناحیه جراحی شده مشاهده کند. برای کاهش میزان تورم در این نقاط می‌توان از گن‌های مناسب استفاده نمود. استفاده از گن، علاوه بر اینکه در کاهش میزان التهاب موثر است، باعث کاهش خطر لخته شدن خون و آمبولی بعد از جراحی نیز می‌گردد.

لازم است خون‌آبه‌ و مایعات که ناشی از انجام عمل جراحی هستند، از بدن بیمار خارج شوند. به کمک استفاده از لوله‌های مخصوص، فرآیند خارج کردن این مایعات از بدن صورت می‌گیرد. لوله‌های مخصوص این فرآیند، در محل بخیه‌های جراحی قرار می‌گیرند و خون‌آبه‌های ناشی از انجام جراحی ابدومینوپلاستی را از بدن خارج می‌کنند.

استراحت کردن پس از جراحی یکی از مهم‌ترین نکات در خصوص مراقبت‌های ابدومینوپلاستی است. بروز درد و تورم در این دوره کاملا طبیعی است و توصیه می‌شود بیمار مدت زمانی را به استراحت اختصاص دهد تا هرچه سریع‌تر دوره بهبودی پس از جراحی آغاز شود.

چگونه مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی را انجام دهیم؟

مراقبت‌های مهم بعد از ابدومینوپلاستی معمولاً توسط پزشک به بیمار ارائه می‌شود. پزشک معالج پس از بررسی وضعیت بیمار راهکار‌ها و نکات مهم مراقبتی را برای بیمار در نظر می‌گیرد. مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی با توجه به سن و میزان سلامت عمومی بیمار در نظر گرفته می‌شود و رعایت صحیح این نکات نیازمند شناخت و مهارت کافی در انجام مراقبت‌ها است.

این جراحی باعث می‌شود محدودیت‌هایی در روز‌های ابتدایی پس از عمل ایحاد گردد. بنابراین لازم است بیمار با کمک یک همراه به خانه بازگردد. توصیه می‌شود در روز‌های اول پس از عمل، مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی به کمک همراه بیمار انجام شود. با انجام دستورالعمل‌های پزشک و به‌کارگیری مراقبت‌های مهم بعد از ابدومینوپلاستی دوره نقاهت در مدت زمان کوتاه‌تری به پایان می‌رسد. پزشک ممکن است برخی دارو‌های مخصوص این دوره را برای بیمار تجویز کند.

استفاده از دارو‌ها و آنتی بیوتیک‌هایی که توسط پزشک معالج تجویز شده‌است، می‌تواند در کاهش و تسکین درد تاثیرات مطلوبی داشته باشد. بهتر است مصرف دارو‌ها طبق زمان‌بندی مناسبی که پزشک برای بیمار درنظر گرفته است مصرف شود.

۶ نکته برای برای مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی

  • استفاده از یک رژیم غذایی صحیح می‌تواند باعث کاهش طول دوره بهبودی بیمار شود. توصیه می‌شود در این دوره از مصرف غذا‌های پر نمک جلوگیری کنید و از غذا‌های سالم و کم نمک استفاده نمایید.
  • نوشیدن آب فراوان می‌تواند در بهبودی بیمار موثر باشد بنابراین سعی کنید مقدار زیادی آب بنوشید و از سبزیجات تازه استفاده کنید. استفاده از میوه و سبزیجات، فعالیت روده را کنترل می‌کند و مانع از بروز یبوست در بیمار می‌شود‌.
  • دارو‌های تجویز شده را مطابق با میزان تعیین شده و زمان مناسبی که برای آن در نظر گرفته شده‌است مصرف کنید. ممکن است پزشک برخی ویتامین‌ها را برای شما تجویز کند. استفاده از مکمل‌ها می‌تواند به تقویت عضلات بدن و ایجاد بهبودی سریع‌ بعد از عمل کمک کند.
  • مصرف سیگار، نوشیدنی‌های دارای الکل و محصولات لبنی می‌تواند باعث افزایش طول دوره بهبودی بیمار شود. توصیه می‌شود در این دوره از مصرف این مواد به ویژه نوشابه‌های گازدار خودداری نمایید.
  • در هنگام استحمام پانسمان‌های زیرین را از بدن خود جدا نکنید. این پانسمان‌ها ضد آب هستند و در صورت حمام کردن هیچ آسیبی به این ناحیه وارد نمی‌شود.
  • از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. انجام فعالیت‌های سنگین ورزشی، بازگشت زود هنگام بیمار به کار‌ها و برنامه خواب نامنظم، می‌تواند طول دوره بهبودی را افزایش دهد.

مراقبت‌های بعد از ابدومینوپلاستی یکی از مهم‌ترین بخش‌های پس از جراحی تامی تاک است. این مراقبت‌ها تاثیرات مستقیمی بر نتایج جراحی بیمار خواهد داشت. عمل به دستورات پزشک و رعایت بهداشت صحیح محل جراحی می‌تواند باعث کاهش طول دوره بهبودی شود. مصرف منظم دارو‌های تجویز شده، مراقبت از پانسمان‌، استراحت کافی منجربه کوتاه‌شدن دوره نقاهت پس از جراحی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط