لوگو دکتر جواد رحمتی
Search
Close this search box.
مراقبت های بعد از اتوپلاستی

مراقبت های بعد از اتوپلاستی چیست؟

 مراقبت‌های بعد از اتوپلاستی چیست، یکی از سوال‌های رایجی است که برای افرادی که این عمل را انجام داده‌اند، به وجود می‌آید. به طور معمول لازم است پس از انجام این جراحی در هفته‌های اولیه مراقبت‌های خاص و ویژه‌ای را انجام دهید تا از وارد شدن آسیب به گوش‌های خود خودداری کنید. 

از جمله مراقبت‌ها می‌توان به استفاده از هدبند پزشکی، خوابیدن به شکل طاق باز، محدود کردن فعالیت‌های بدنی و… اشاره کرد. همچنین نکاتی در خصوص این جراحی و مراقبت‌های پس از آن وجود دارند که معمولاً پزشکان آنها را به شما گوشزد خواهند کرد.

برای مثال لازم است تا مدتی از مصرف الکل و سیگار خودداری نمایید. همچنین خودداری از قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید یا دمای بالا از جمله سایر نکاتی است که لازم است در خصوص این جراحی بدانید.

در این مقاله سعی داریم شما را با تمام نکاتی که لازم است در خصوص مراقبت‌های بعد از جراحی زیبایی گوش بدانید، آشنا کنیم.

مراقبت های بعد از اتوپلاستی

مراقبت های بعد از اتوپلاستی در هفته ابتدایی

در روزها و هفته‌های ابتدایی بعد از جراحی اتوپلاستی لازم است بیماران مراقبت‌هایی را انجام دهند که از جمله مهم‌ترین مراقبت‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. نحوه صحیح خوابیدن بعد از جراحی گوش:  بعد از جراحی اتوپلاستی لازم است نحوه صحیح خوابیدن را رعایت کنید. کسانی که در ناحیه گوش خود جراحی انجام داده‌اند، نباید بر روی گوش عمل شده بخوابند زیرا این کار سبب می‌شود وزن سر بر روی گوش‌ها فشار آورده و در نتیجه سبب وارد شدن آسیب به گوش‌ها شود. در برخی از مواقع خوابیدن بر روی گوش‌ها در هفته‌های اولیه پس از عمل منجر به خونریزی خواهد شد. بهترین شیوه خوابیدن بعد از جراحی گوش خوابیدن به صورت طاق باز است. زیرا در این صورت سر بیمار بالاتر از بدن قرار می‌گیرد و مایعات میان بافتی با سرعت بیشتری از زیر پوست تخلیه می‌شوند. همچنین خوابیدن در حالت طاق باز باعث می‌شود هیچ فشاری به گوش‌های شما وارد نشود.
  2. مصرف داروها بعد از جراحی اتوپلاستی: به منظور جلوگیری از عوارض ناخواسته و آسیب رسان جراحی گوش، لازم است داروهایی که پزشک تجویز کرده را به صورت مرتب و دقیق مصرف کنید. برای مثال مصرف آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند تا حد زیادی از بروز عفونت جلوگیری کنند. همچنین مصرف مسکن در هفته‌های اولیه می‌تواند درد و تورم گوش را التیام بخشد. در برخی مواقع برای بهبود وضعیت بیمار مکمل‌های خوراکی و مولتی ویتامین نیز توسط پزشک  تجویز می‌شوند. توجه داشته باشید که هیچ گاه دارویی را به صورت خودسرانه مصرف نکنید.
  3. محدودیت کردن فعالیت‌های بدنی: بعد از جراحی گوش و اتوپلاستی لازم است به مدت ۳ روز فعالیت‌های بدنی خود را محدود کرده و به استراحت بپردازید. محدود کردن فعالیت‌های بدنی از آن جهت حائز اهمیت است که در زمان تحرک گردش خون افزایش یافته و این مورد می‌تواند سبب خونریزی گوش‌ها شود. پزشکان بعد از این جراحی به بیماران توصیه می‌کنند که تا دو هفته بعد از عمل تحرک زیادی نداشته، اجسام سنگین بلند نکنند و تا حد امکان به استراحت کردن بپردازند.
  4. مراقبت از بخیه‌ها بعد از جراحی گوش: بسیار حائز اهمیت است که پس از جراحی اتوپلاستی از محل جراحی و بخیه‌ها با دقت مراقبت کنید‌. بدین منظور پزشکان پیشنهاد می‌کنند محل بخیه‌ها روزانه سه مرتبه ضدعفونی شود. به منظور شستشوی روزانه بخیه‌ها لازم است از هیدروژن پراکسید استفاده کنید. پس از ضدعفونی کردن لازم است محل بخیه‌ها با یک حوله تمیز خشک شده و کمی وازلین بر روی آنها زده شود تا محل بخیه نرم بماند. اگر بخیه از نوع جذبی باشد، به خودی خود جذب شده و نیازی به کشیده شدن نیست. در غیر این صورت لازم است ۷ روز صبر کرده و سپس برای کشیدن بخیه‌ها به پزشک مراجعه کنید.
  5. استفاده از هدبند بعد از عمل گوش: صبح روز بعد از جراحی، پزشک یک هدبند بر روی گوش بیماران قرار می‌دهد که این هدبند باید به مدت دو هفته بر روی گوش آنها باقی بماند‌. هدبند سبب می‌شود وضعیت گوش‌های بیمار در موقعیت جدید تثبیت شده و همچنین سبب کاهش تورم گوش خواهد شد. بنابراین اگر بیماران در دوران نقاهت بعد از عمل دچار کم شنوایی یا افت شنوایی شوند، نباید نگران باشد زیرا این عارضه تا حدود زیادی تحت تاثیر هدبند به وجود می‌آید. بسیار حائز اهمیت است که شب‌ها هنگام خواب هدبند بر روی گوش بیماران قرار داشته باشد تا گوش‌ها جلو و عقب نشود.
  6. پوشش مناسب بعد از جراحی گوش: کسی که جراحی زیبایی گوش و اتوپلاستی را انجام داده است، لازم است به لباس پوشیدن خود توجه ویژه‌ای داشته باشند. بیماران در زمان این جراحی و پس از آن نباید از پیراهن‌های یقه‌ دار یا تنگ استفاده کنند. زیرا پوشیدن این مدل لباس‌ها سبب فشار آمدن به پانسمان خواهند شد. پیشنهاد می‌شود برای راحتی بیشتر از لباس‌های گشاد که یقه گرد دارند یا دکمه خور هستند استفاده کنید.  نکته بسیار مهم دیگر این است که ملافه بالشتی که زیر سر بیمار قرار می‌گیرد، به صورت روزانه عوض شود تا کثیف شدن آن سبب به خطر افتادن سلامت فرد نشود.
  7. فشار نیاوردن به گوش‌ها: امروزه جراحی گوش با لیزر صورت می‌گیرد که مراقبت از آن بسیار ساده‌تر از مراقبت های بعد از اتوپلاستی سنتی است. با این وجود لازم است دقت داشته باشید در روزهای اولیه پس از این عمل از فشار آمدن به گوش و بینی خود خودداری نمایید. زیرا گوش و بینی از طریق مجرایی به یکدیگر ارتباط دارند. به این منظور لازم است هنگام سرفه یا عطسه دهان خود را به طور کامل باز کنید تا هوا به راحتی خارج شده و فشاری به گوش‌های شما وارد نشود. لازم است بیمار تا مدتی که گوش‌ها بهبود پیدا کند از فین کردن بپرهیزد.

نکات مهم بعد از جراحی زیبایی گوش

نکات مهم وجود دارند که لازم است پس از انجام جراحی گوش آنها را مد نظر قرار داده و رعایت کنید. برای مثال یکی از مهم‌ترین مراقبت های بعد از اتوپلاستی، ترک مصرف سیگار و الکل است. معمولا پزشکان پیشنهاد می‌کنند تا زمان بهبودی کامل پس از جراحی از مصرف سیگار و الکل خودداری نمایید، زیرا مصرف این مواد ترمیم بافت‌ها را به تاخیر می‌اندازد و سبب می‌شود بهبودی بعد از این عمل کندتر شود. 

یکی دیگر از مهم‌ترین مراقبت‌ها این است که به مدت یک یا دو ماه از قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید و دمای بالا دوری کنید. از آن جایی که در چند هفته اول پس از جراحی گوش‌های شما بی‌ حس هستند، شما نمی‌توانید آسیب ناشی از دمای بالا را احساس کنید. بنابراین در این مدت بسیار حائز اهمیت است که از دمای بالا خودداری کنید. در ماه‌های اولیه بهتر است از سشوار استفاده نکرده و تا یک سال بعد از عمل لازم است از برنزه کردن خود خودداری نمایید.

یکی دیگر از مهمترین نکاتی که باید پس از جراحی اتوپلاستی مد نظر داشته باشید، رژیم غذایی سالم است. در دوران نقاهت بعد از جراحی اتوپلاستی رژیم غذایی سالم اهمیت بسیار بالایی دارند. در دوره نقاهت باید انواع ویتامین‌ها و مواد مغذی را مصرف نمایید. همچنین توجه داشته باشید تا مدتی پس از انجام عمل زیبایی گوش ممکن است نتوانید غذاهای سفت بخورید. بنابراین بهتر است در این زمان از غذاهای نرم، آبمیوه‌ها و اسموتی‌ها استفاده کنید.

آیا بعد از اتوپلاستی می توان از هدفون استفاده کرد؟

ممکن است این سوال برای شما به وجود آید که آیا امکان استفاده از هدفون بعد از جراحی اتوپلاستی وجود دارد یا خیر. در پاسخ به این سوال لازم است بگوییم تا یک ماه پس از جراحی زیبایی گوش استفاده از هدفون ممنوع است، زیرا هدفون می‌تواند به گوش‌های شما فشار وارد کرده و سبب آسیب رسیدن به آنها شوند. اما پس از یک ماه قادر خواهید بود از هدفون استفاده کنید.

نتیجه گیری:

جراحی زیبایی گوش یا اتوپلاستی یکی از رایج‌ترین جراحی‌هایی است که افراد به منظور زیبایی گوش‌های خود انجام می‌دهند. لازم است پیش از انجام این جراحی با مراقبت‌های پس از آن آشنایی کافی داشته باشید تا با مشکلی مواجه نشوید.

سوالات متداول مراقبت های بعد از اتوپلاستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط