لوگو دکتر جواد رحمتی
Search
Close this search box.
خوابیدن بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی + عکس

برخی از بیمارانی که قصد جراحی بینی دارند، نگران شکل بینی و تأثیر آن بر سلامت آن‌ها هستند، به خصوص در خصوص شکل خوابیدن پس از جراحی. با این حال، باید گفت که شکل خوابیدن تأثیر زیادی بر سلامت بینی شما ندارد، حداقل کمتر از آنچه که شما فکر می‌کنید است. بنابراین نگرانی در این زمینه نباید موجب ناراحتی شما شود.

هنگام خوابیدن پس از جراحی بینی، می‌توانید به چند نکته ساده توجه کنید تا به یک خواب راحت و بهتر دست یابید:

  • سعی کنید در حالت نشسته یا خوابیده با سر بالا بخوابید، تا از خونریزی و تورم بیشتری جلوگیری شود.
  • از یک بالشت نرم و مناسب استفاده کنید تا سر شما به درستی قرار گیرد و فشار بر بینی کاهش یابد.
  • برای جلوگیری از خشکی بینی، می‌توانید از یک بخور یا محلول نمکی استفاده کنید.

با رعایت توصیه‌های پس از جراحی بینی و رعایت نکات ساده برای نحوه خواب مناسب، می‌توانید به بهترین نتایج ممکن دست پیدا کنید.

بعد از عمل جراحی بینی به پشت بخوابید!

خوابیدن به پشت رو به بالا از خونریزی بینی جلوگیری می‌کند، گردش خون و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و کبودی و ورم بینی را کاهش می‌دهد. در این روش، باید یک یا دو بالش زیر سر خود قرار داده و سر خود را تا زاویه ۴۵ درجه بالا نگه داشت. به عبارت دیگر، خوابیدن مستقیم ممکن است زمان بهبودی ورم بینی را به تأخیر بیندازد.

با این حال باید گفت که معمولاً هر شکلی از خوابیدن بعد از عمل بر روی بینی، آسیبی به بینی شما نمی‌رساند. هدف از پانسمان و آتل بینی بعد از جراحی، محافظت از بینی شما برای بهبودی است. اگر هنگام خوابیدن به پهلوی خود بچرخید، ممکن است احساس ناراحتی کنید، اما به ندرت نتیجه عمل شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

حتی اگر در حین خواب بیدار شده و بینی خود را روی بالش فشار دهید، باز هم خطری تهدید کننده برای شما نیست. تنها نکته منفی این است که با پیشرفت روند بهبودی، ممکن است ورم و کبودی بیشتری احساس کنید که این مسئله باعث رنجش خاطر شما می‌شود. بنابراین، وقتی به خواب می‌روید، سعی کنید به پشت خود قرار بگیرید.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

بعد از جراحی بینی، نباید روی شکم بخوابید. خوابیدن در این حالت ممکن است باعث افزایش قابل توجه فشار و آسیب به بینی شما شود. این موضوع جدی باید مورد توجه قرار گیرد.

آیا خواب به بهبود بعد از عمل جراحی بینی کمک می‌کند؟

خواب برای سیستم ایمنی و بهبود سریع بسیار ضروری است. بدن شما پس از عمل بینی باید فعالیت زیادی انجام دهد، بنابراین حس خستگی در چند روز اول پس از عمل طبیعی است. استراحت در این زمان بسیار مهم است، بنابراین سعی کنید کار زیادی انجام ندهید.

خواب به بدن شما کمک می‌کند تا خون بیشتری به بافت‌های آسیب دیده بفرستد. این خون اضافی اکسیژن و مواد مغذی بیشتری دارد و به بهبود کمک می‌کند. همچنین، خواب می‌تواند نقش مهمی در کاهش درد داشته باشد، زیرا خواب بیشتر به کاهش درد کمک می‌کند. بهترین توصیه برای افرادی که جراحی بینی داشته‌اند، این است که حداقل ۸ ساعت در شبانه‌روز بخوابند.

در طول دوره بهبودی بینی شما، بینی ظریف و شکل‌پذیر خواهد بود. بنابراین، بهتر است به شکم یا پهلو نخوابید، زیرا ممکن است به بینی شما فشار وارد شود و خوابیدن در این زوایا ممکن است به سلامت بینی شما آسیب برساند. برای کاهش ورم، بهتر است سر خود را بالا نگه دارید.

برخی از نمونه کار های جراحی بینی دکتر جواد رحمتی، بهترین جراح بینی در تهران👇

آیا بعد از عمل جراحی بینی خوابیدن سخت است؟

واقعیت این است که شکل خوابیدن افراد در حالت طبیعی با یکدیگر متفاوت است. به همین دلیل، قبل از جراحی بینی، مطالعات لازم درباره نحوه خوابیدن باید انجام شود. تمرین زیادی برای تغییر وضعیت خواب نیاز است؛ بنابراین تمرین قبل از عمل به شما کمک می‌کند تا بعد از آن راحت‌تر به پشت بخوابید. معمولاً پزشک برای حداقل یک هفته پس از جراحی، خوابیدن به پشت را توصیه می‌کند.

برای جلوگیری از چرخش بدن به سمت پهلو یا شکم، می‌توانید زیر هر بازو یا زانو بالش قرار دهید. اگر متوجه شدید که به حالت قبلی باز می‌گردید، خود را کنترل کنید. پس از بهبود کامل، می‌توانید در هر وضعیتی که دوست دارید استراحت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط