لوگو دکتر جواد رحمتی
Search
Close this search box.
نحوه صحیح چسب زدن بینی

نحوه صحیح چسب زدن بینی

نحوه صحیح چسب زدن بینی چگونه است؟ مراحل چسب زدن به بینی پس از رینوپلاستی چه مراحلی هستند؟ چرا باید بعد از رینوپلاستی به بینی خود چسب بزنیم؟ طبیعتا هر عمل جراحی چه از نوع زیبایی باشد چه از نوع درمانی، دارای نکات مراقبتی خاص خود است. جراحی بینی نیز همان طور است. یکی از نکات مهم بعد از انجام این جراحی، نحوه چسب زدن به بینی است. از آنجایی که نحوه چسب زدن بینی روی نتایج عمل، فرم بینی و کاهش طول دوره نقاهت تاثیر زیادی دارد و مزایای زیادی را هم به همراه می‌آورد، در ادامه به آموزش چسب زدن درست به بینی پس از عمل بینی پرداخته‌ایم.

نحوه صحیح چسب زدن بینی چگونه است؟

زمانی که شما برای خرید بهترین چسب پس از جراحی بینی به داروخانه مراجعه می‌کنید، با انواع مختلفی از چسب‌ها مواجه خواهید شد. اولین گام در نحوه صحیح چسب زدن بینی انتخاب بهترین نوع از چسب است. پس از انتخاب چسب، باید با مراحل چسب زدن آشنا شوید و جلوی آینه بایستید تا به خوبی چسب را روی بینی خود بزنید. توجه داشته باشید که شستن صورت قبل از چسب زدن و عدم فشار آوردن به بینی اهمیت زیادی در نتایج جراحی بینی دارد. سپس آرام آرام چسب را روی بینی بزنید تا کارتان به پایان برسد.

آموزش نحوه صحیح چسب زدن بینی

بسیاری از افرادی که عمل رینوپلاستی یا جراحی بینی را انجام می‌دهند، از نحوه صحیح چسب زدن بینی مطلع نیستند. به همین دلیل آن‌ها هر روز یا یک روز در میان باید به پزشک خود مراجعه کنند تا چسب بینی آن‌ها تعویض شود. در شهرهایی که ترافیک وجود دارد یا هزینه‌های حمل ‌و نقل بالا است، این کار چندان مطلوب نیست. پس بهتر است هر فردی خودش یاد بگیرد که چگونه باید بینی خود را چسب بزند. مهم‌ترین مراحل چسب زدن بینی پس از رینوپلاستی عبارتند از:

  • چربی زدایی از پوست:

یکی از مهم‌ترین مراحل چسب زدن بینی بعد از عمل رینوپلاستی چربی زدایی از پوست است. شما باید با استفاده از آب و صابون پوست خود را تمیز کنید. استفاده از الکل و پنبه نیز می‌تواند برای تمیز کردن پوست مناسب باشد. شما باید با دقت کامل و بدون اعمال فشار به بینی صورت خود را تمیز کنید. پس از تمیز کردن با یک حوله خشک بینی را خشک کنید تا پوست آماده چسب زدن بشود.

  • برش چسب بینی به ابعاد مورد نظر:

در مرحله دوم از نحوه صحیح چسب زدن بینی شما باید یک چسب مناسب را انتخاب کنید. سپس متناسب با سایز بینی آن را برش دهید. بهتر است دو قطعه چسب را در اندازه‌های ۱۰ تا ۱۲ متر و ۶ قطعه چسب را در اندازه‌های ۳ تا ۴ سانتی متر برش بدهید.

  • چسباندن چسب روی بینی:

در این مرحله شما باید چسب را روی بینی خود بچسبانید. بهترین روش این است که در مقابل آینه بایستید و مراحل را طی کنید. از سمت بالای بینی آغاز نمایید و به صورت عرضی چسب‌ها را به بینی خود بچسبانید. سپس به آرامی چسب را فشار دهید و دست خود را روی آن بکشید تا با بینی فیکس شود. چسب‌هایی که طول ۱۰ تا ۱۲ سانتی دارند را به صورت طولی روی بینی خود بچسبانید. به گونه‌ای که روی بینی حرف u انگلیسی درست شود. توجه داشته باشید که چسب نباید جلوی سوراخ بینی را بگیرد و در تنفس اختلالی را ایجاد نماید. قسمت میانی نوار چسب نیز باید زیر دو سوراخ بینی قرار بگیرد.

حال که این مراحل به پایان رسید، مرحله بعد را آغاز کنید. در این مرحله ابتدا چسب ۱۰ تا ۱۲ سانتی دیگر را روی بینی قرار دهید و از پایین به بالا و به صورت عرضی تکه‌ها را بچسبانید. با توجه به سایز بینی تعداد قطعه‌های چسب تغییر خواهد کرد. در پایان اگر چسب بیرون زدگی داشت آن‌ها را با قیچی برش بزنید و کار را به پایان برسانید.

نکته: مهم‌ترین ‌نکته در نحوه صحیح چسب زدن بینی این است که در زمان چسباندن چسب به بینی از اعمال فشار به بینی خودداری کنید.

مزایای صحیح چسب زدن بینی

یادگیری نحوه صحیح چسب زدن بینی می‌تواند مزایای زیادی را به دنبال داشته باشد:

  • چسب زدن به بینی از ایجاد فشار یکنواخت جلوگیری می‌کند و ورم ناشی از عمل بینی را کاهش می‌دهد.
  • با چسب زدن به بینی خود می‌توانید دوران نقاهت را کوتاه‌تر کنید و روند بهبود خود را سرعت دهید.
  • استفاده از این چسب‌ها به هنگام خواب باعث می‌شود که حرکات خواب منجر به بد جوش خوردن بینی نشوند.
  • اگر می‌خواهید بینی شما فرم بهتری داشته باشد، پس باید نحوه صحیح چسب زدن بینی را بدانید. استفاده از این چسب‌ها می‌تواند از افتادگی نوک بینی جلو‌گیری کند و فرم غضروف بینی را بهتر نماید.
  • با استفاده از این چسب‌ها شما به اطرافیان خود این هشدار را خواهید داد که بینی شما هنوز آسیب پذیر است و نباید ضربه بخورد.

چرا صحیح چسب زدن بینی از اهمیت بالایی برخوردار می‌باشد؟

شاید برخی از اطرافیان شما را تشویق کنند که چسب بینی نزنید یا زدن چسب بینی را به تعویق بیندازید. اما اهمیت زدن چسب بینی بسیار فراتر از آن چیزی است که شما فکر می‌کنید! این چسب‌ها باعث می‌شوند که فرم دهی به بینی بهتر انجام شود و حساسیت‌های پوستی پس از عمل بینی به حداقل برسند. شما با چسب زدن به بینی از عوارض احتمالی پس از عمل جلوگیری خواهید کرد. بنابراین باید نحوه صحیح چسب زدن بینی را یاد بگیرید.

نتیجه گیری

در این مطلب در مورد نحوه صحیح چسب زدن بینی صحبت کردیم. چسب زدن بینی روی نتایج عمل بینی تاثیر فوق العاده‌ای دارد. پس اگر به شکلی اصولی انجام نشود، ممکن است باعث نارضایتی شما از نتایج جراحی بشود. شما با چسب زدن به بینی می‌توانید از مزایای آن برخوردار شوید؛ اما قبل از آن باید با مراحل درست چسب زدن به بینی آشنا باشید. این مراحل در متن بالا برای شما شرح داده شده‌اند.

سوالات متداول نحوه صحیح چسب زدن بینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط