لوگو دکتر جواد رحمتی
Search
Close this search box.
ورزش بعد از عمل بینی + جدول زمانی ورزش های توصیه شده هفته به هفته

ورزش بعد از عمل بینی + جدول زمانی ورزش های توصیه شده هفته به هفته

زمان بازگشت به ورزش بعد از جراحی بینی یا رینوپلاستی می تواند بسته به فرد و نوع جراحی متفاوت باشد. به طور کلی توصیه می شود حداقل تا دو هفته پس از جراحی از انجام فعالیت های شدید یا ورزش خودداری کنید.

در هفته اول پس از جراحی، احتمالاً تورم، کبودی و ناراحتی قابل توجهی را در اطراف بینی و چشم‌های خود تجربه خواهید کرد و ممکن است آتل بینی یا بانداژ روی بینی خود داشته باشید. مهم است که در این مدت استراحت کنید و از هر گونه فعالیتی که می تواند فشار خون شما را افزایش دهد یا باعث آسیب بیشتر به صورت شود، خودداری کنید.

در طول هفته دوم پس از جراحی، اکثر بیماران بهبود قابل توجهی در تورم و کبودی مشاهده می کنند و ممکن است بتوانند ورزش های سبک مانند راه رفتن یا کشش های سبک را انجام دهند. با این حال، مهم است که از هر گونه فعالیتی که می تواند فشار بیش از حد به بینی شما وارد کند یا باعث آسیب شود در این مدت اجتناب کنید.

در هفته سوم یا چهارم پس از جراحی، اکثر بیماران می‌توانند فعالیت‌های سنگین‌تری مانند دویدن یا دوچرخه‌سواری را از سر بگیرند، اما مهم است که به بدن خود گوش دهید و از هر گونه فعالیتی که باعث استرس، ناراحتی یا درد می‌شود اجتناب کنید. حداقل تا شش هفته پس از جراحی از فعالیت هایی که شامل ضربه یا خطر آسیب است، مانند ورزش های تماسی یا وزنه برداری خودداری کنید.

ورزش بعد از عمل بینی

مهم است که در نظر داشته باشید که زمان بازگشت به ورزش بعد از جراحی بینی ممکن است بسته به فرد و جراحی متفاوت باشد. پیروی از دستورالعمل های خاص جراح پلاستیک برای مراقبت های بعد از عمل و صبور بودن در طول روند بهبودی بسیار مهم است. اگر در مورد بازگشت به ورزش یا هر جنبه دیگری از بهبودی خود نگرانی دارید، حتماً با جراح خود برای مشاوره و پشتیبانی تماس بگیرید.

جدول زمانی ورزش های توصیه شده بعد از جراحی بینی – هفته به هفته

در اینجا جدول زمانی توصیه شده برای ورزش بعد از جراحی بینی، هفته به هفته آمده است:

هفته اول:

در هفته اول پس از جراحی بینی، استراحت و اجتناب از هر گونه فعالیت شدیدی که می تواند فشار خون شما را افزایش دهد یا آسیب بیشتری به صورت وارد کند، مهم است. ممکن است تورم، کبودی و ناراحتی قابل توجهی را در اطراف بینی و چشمان خود تجربه کنید و ممکن است یک آتل یا باند بینی در جای خود داشته باشید. پیاده روی سبک و کشش ملایم توصیه می شود، اما از هر گونه فعالیتی که می تواند به بینی فشار بیاورد خودداری کنید.

هفته دوم:

در هفته دوم پس از جراحی، اکثر بیماران بهبود قابل توجهی در تورم و کبودی مشاهده می‌کنند و ممکن است بتوانند ورزش‌های سبکی مانند پیاده‌روی یا کشش ملایم انجام دهند. با این حال، مهم است که از هرگونه فعالیتی که می‌تواند فشار بی‌رویه به بینی وارد کند یا باعث آسیب شود، اجتناب شود. شنا، یوگا و دوچرخه سواری ثابت ممکن است در این زمان مجاز باشد، اما از هر گونه فعالیت پر تنش خودداری کنید.

هفته 3 تا 4:

در هفته سوم یا چهارم پس از جراحی، اکثر بیماران می توانند فعالیت های شدیدتری مانند دویدن یا دوچرخه سواری را از سر بگیرند. با این حال، مهم است که به بدن خود گوش دهید و از هرگونه فعالیتی که باعث ناراحتی یا درد می شود اجتناب کنید. حداقل تا شش هفته پس از جراحی از فعالیت هایی که شامل ضربه یا خطر آسیب است، مانند ورزش های تماسی یا وزنه برداری، خودداری کنید.

هفته پنجم تا ششم:

در هفته پنجم یا ششم پس از جراحی، ممکن است بتوانید به تدریج شدت تمرینات خود را افزایش دهید. با این حال، پرهیز از هرگونه فعالیتی که می‌تواند فشار بی‌رویه به بینی وارد کند یا باعث آسیب شود، مهم است.

هفته 7 و بعد از آن:

تا هفت هفته پس از جراحی، اکثر بیماران می توانند به روال عادی ورزش خود بازگردند، اما مهم است که به بدن خود گوش دهید و از هر گونه فعالیتی که باعث ناراحتی یا درد می شود خودداری کنید. به یاد داشته باشید که استراحت کنید، هیدراته بمانید و از هر گونه فعالیتی که می تواند فشار بی مورد بر بینی وارد کند اجتناب کنید.

برخی از نمونه کار های جراحی بینی دکتر جواد رحمتی، بهترین جراح بینی در تهران 👇

چگونه بعد از جراحی بینی بدون خطر ورزش کنیم؟

پس از جراحی بینی، انجام ورزش ایمن برای جلوگیری از عوارض و بهبود بهبودی بسیار مهم است. در اینجا چند نکته برای ورزش ایمن بعد از جراحی بینی وجود دارد:

دستورالعمل های خاص جراح خود را دنبال کنید:

جراح دستورالعمل های خاصی را برای مراقبت های بعد از عمل، از جمله زمان و نحوه از سرگیری ورزش به شما ارائه می دهد. حتما این دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید و از هر گونه فعالیتی که می تواند به بینی شما فشار بیاورد اجتناب کنید.

به آرامی شروع کنید و به تدریج شدت را افزایش دهید:

با ورزش های سبک مانند پیاده روی یا کشش های ملایم شروع کنید و به تدریج شدت تمرین خود را در طی چند هفته افزایش دهید. این به بدن شما اجازه می دهد تا زمان خود را تنظیم کند و می تواند به جلوگیری از آسیب کمک کند.

اجتناب از فعالیت‌هایی که شامل ضربه یا خطر آسیب می‌شوند:

از ورزش‌های تماسی یا هر فعالیتی که می‌تواند به صورت آسیب وارد کند، مانند بسکتبال یا فوتبال اجتناب کنید. علاوه بر این، از انجام فعالیت‌هایی که می‌تواند به بینی فشار بیاورد خودداری کنید، مانند وزنه‌برداری یا حرکات یوگا که شامل فشار بر روی صورت است.

هیدراته بمانید:

نوشیدن مقدار زیادی مایعات می تواند به جلوگیری از کم آبی بدن و بهبودی کمک کند. حتما در طول روز به طور منظم آب، چای گیاهی و سایر مایعات بدون کافئین بنوشید.

استراحت کنید و به بدن خود گوش دهید:

اگر هر گونه ناراحتی یا درد را تجربه کردید، استراحت کنید. مهم است که به بدن خود گوش دهید و از فشار دادن بیش از حد به خود اجتناب کنید، به خصوص در چند هفته اول پس از جراحی.

پیروی از دستورالعمل های خاص جراح خود برای مراقبت های بعد از عمل و صبور بودن در طول روند بهبودی بسیار مهم است. اگر نگرانی یا سوالی در مورد ورزش ایمن بعد از جراحی بینی دارید، با تیم پشتیبانی دکتر جواد رحمتی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط