لوگو دکتر جواد رحمتی
Search
Close this search box.
پروتز سینه چیست و چگوه انجام می شود؟

پروتز سینه چیست و چگونه انجام می شود؟

پروتز سینه، یک روش مهم و پرکاربرد در زمینه جراحی زیبایی است که برای بازسازی یا افزایش حجم سینه‌ها استفاده می‌شود. این فرآیند، افرادی که به دلایل مختلفی از جمله بیماری‌ها، جراحی‌های قبلی یا تغییرات طبیعی در اندازه و شکل سینه‌ها به دنبال راهکاری مناسب هستند را به دست اندازه یا شکل دلخواه سینه‌ها نزدیک می‌کند. این روش معمولاً با استفاده از پروتزهای سیلیکونی یا مواد دیگری که به طور دائمی یا موقت درون سینه قرار می‌گیرند، انجام می‌شود. بنابراین، پروتز سینه نه تنها بهبود ظاهر فیزیکی افراد را ممکن می‌سازد، بلکه بهبود اعتماد به نفس و کیفیت زندگی آن‌ها را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در این مطلب تمامی نکات در این باره ذکر شده است. با ما همراه باشید تا از کامل ترین اطلاعات بهره مند شوید.

انواع پروتز سینه کدامند؟

انواع پروتز سینه از نظر شکل ظاهری، ساختار و مواد تشکیل دهنده با یکدیگر تفاوت دارند. پروتزهای سینه به شکل گرد و اشکی تقسیم می‌شوند. پروتزهای گرد حجیم تر از پروتزهای اشکی هستند و فرم و حالت برجسته تری دارند. اما پروتزهای اشکی حالت قطره مانند دارند و بر خلاف پروتز سینه مدل گرد در بالای خود خالی و کم حجم تر هستند.

پروتز سینه اشکی فرم طبیعی‌تری دارند و برای افرادی که می‌خواهند ظاهری زیبا و در عین حال طبیعی داشته باشند، مناسب‌تر هستند. شکل پروتزها با توجه به نظر و سلیقه بیمار انتخاب می‌شود. حجم پروتزها می‌تواند گوناگون باشد، از پروتزهای با برجستگی کم تا پروتزهای حجیم‌تر مانند پروتزهای Ultra high profile.

پروتزهای سینه در دو دسته آب نمکی و سیلیکونی تقسیم می‌شوند.

پروتزهای آب نمکی یا سالینی

پروتزهای آب نمکی از لحاظ هزینه به صرفه‌تر هستند. این پروتزها دارای جدار سیلیکونی و غیرقابل نفوذ هستند که از نشت مواد داخل پروتز به بافت پستان جلوگیری می‌کند. با این حال، در صورت وارد شدن بهبافت بدن ممکن است مشکلی ایجاد نکنند و ایمن هستند. اما پروتزهای آبنمکی ممکن است خود به خود و با گذر زمان کم حجم‌تر شوند و احتمال چین خوردگی نیز وجود دارد. در جراحی پروتزهای سینه آبنمکی میزان برش کمتر و کوچک‌تر است.

پروتزهای سیلیکونی

پروتزهای سیلیکونی ظاهر طبیعی‌تری نسبت به پروتزهای نمکی دارند، اما هزینه آن‌ها بیشتر است. پوسته این پروتزها مقاومت بیشتری دارد و در صورت پاره شدن پروتز، مواد داخل آن وارد بافت سینه نمی‌شود. از مزایای پروتزهای سیلیکونی می‌توان به کمتر بودن احتمال چین خوردگی و کمتر بودن ریسک پاره شدن آن‌ها اشاره کرد. هر یک از این پروتزها دارای محدودیت سنی می‌باشند. پروتزهای آب نمکی تنها برای بالای 18 سال و پروتزهای سیلیکونی تنها برای بالای 22 سال مناسب می‌باشند.

به طور کلی، انتخاب پروتز سینه باید با توجه به نیاز و اولویت‌های بیمار، همراه با مشورت پزشک و تحلیل و تفسیر بسترهای بالینی و فنی انجام شود.

مراحل جراحی پروتز سینه

جراحی پروتز سینه شامل مراحل زیر است:

  • جراحی پروتز سینه معمولاً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و مدت زمان آن معمولاً بین 60 تا 90 دقیقه است.
  • در حین عمل، پوست کنار یا زیر سینه با برش باز می‌شود. پیش از عمل، جراح با شما در مورد محل برش صحبت خواهد کرد تا از جای زخم‌ها مطلع شوید.
  • پروتز مورد نظر بین بافت پستان و عضله قفسه سینه یا پشت عضله سینه قرار می‌گیرد. پس از قرار دادن پروتز، برش‌ها بخیه شده و با پانسمان پوشانده می‌شود.
  • بعد از عمل، معمولاً می‌توانید همان روز به خانه بروید، اما ممکن است لازم باشد یک شب در بیمارستان بمانید.
  • در هفته‌ی اول پس از جراحی، تنها فعالیت‌های سبک را می‌توانید انجام دهید و به تدریج در چهار تا شش هفته آینده، می‌توانید به بیشتر فعالیت‌های عادی خود برگردید.
پروتز سینه

ممکن است در ابتدا سینه‌های شما غیرطبیعی به نظر برسند، اما جای نگرانی نیست و در بیشتر موارد موقتی است. سینه‌های شما معمولاً ظرف چند ماه ظاهر طبیعی پیدا می‌کندر کل، مراحل جراحی پروتز سینه شامل برش پوست، قرار دادن پروتز بین بافت پستان و عضله قفسه سینه یا پشت عضله سینه، بخیه برش‌ها، و پانسمان کردن منطقه‌ی عمل است.

بیشتر موارد این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می‌شود و معمولاً به مدت 60 تا 90 دقیقه طول می‌کشد.

بعد از عمل، در هفته‌ی اول فقط می‌توانید فعالیت‌های سبک را انجام دهید و به تدریج در چهار تا شش هفته‌ی بعدی می‌توانید به بیشتر فعالیت‌های عادی خود برگردید. قبل از جراحی، جراح با شما در مورد محل برش‌ها و قرار دادن پروتز مشورت خواهد کرد و پس از عمل، برش‌ها بخیه شده و پانسمان‌های لازم بر روی منطقه‌ی عمل قرار داده می‌شوند. معمولاً می‌توانید همان روز عمل به خانه بازگردید، اما در برخی موارد، لازم است یک شب در بیمارستان بمانید. پس از جراحی، باید به دستور پزشک مراقبت‌های لازم را انجام داده و داروهای تجویز شده را مصرف کنید.

پروتز سینه چیست و چگوه انجام می شود؟

دکتر رحمتی به عنوان یکی از بهترین جراحان پروتز سینه، در خدمت بیماران خود است و با ارائه‌ی خدمات با کیفیت و حرفه‌ای، تلاش می‌کند تا با بهبود اعتماد به نفس و ظاهر بیماران، زندگی بهتری را برای آنها فراهم کند. اگر شما نیز به دنبال یک جراح پلاستیک با تجربه در زمینه پروتز سینه هستید، به شدت توصیه می‌شود که با دکتر جواد رحمتی مشورت کنید و از خدمات حرفه‌ای و با کیفیت او بهره‌مند شوید.

نتیجه گیری:

پروتز سینه به عنوان یک راه حل موثر برای بازسازی و افزایش حجم سینه‌ها به عنوان جزء مهمی در زمینه جراحی زیبایی محسوب می‌شود. این فرآیند، افراد را قادر می‌سازد تا از تغییرات مطلوب در شکل و اندازه سینه‌ها بهره‌مند شوند و بهبودی قابل توجهی در ظاهر و اعتماد به نفس آن‌ها را به همراه داشته باشد.

با انتخاب یک پزشک ماهر و متخصص در این زمینه و رعایت دقیق دستورات پس از عمل، می‌توان به نتایج مطلوب و رضایتمندی دست یافت. بنابراین، پروتز سینه به عنوان یک گزینه موثر و مناسب برای افرادی که به دنبال تغییرات در سینه‌های خود هستند، مطرح می‌شود و می‌تواند اثر مثبتی بر کیفیت زندگی آن‌ها داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط