لوگو دکتر جواد رحمتی
Search
Close this search box.
نحوه صحیح چسب زدن بینی بعد از جراحی

نحوه صحیح چسب زدن بینی بعد از جراحی

نحوه چسب زدن بینی پس از عمل جراحی یک اقدام بسیار مهم در جهت رسیدن به نتیجه دلخواه برای شکل و اندازه بینی شما است. زمانی که پس از عمل جراحی، مجددا برای ویزیت نزد پزشک خود میروید پزشک وظیفه دارد نحوه صحیح چسب زدن بینی را به شما آموزش دهد و یا برای اولین بار خودش این کار را برایتان انجام داده و ظرافت آن را آموزش دهد. نحوه چسب زدن بینی به شیوه درست به نوع نواری که انتخاب میکنید و کیفیت آن نیز بستگی دارد. همچنین نحوه برداشتن چسب از روی بینی نیز خیلی مهم است تا موجب آسیب به بافت بینی نشود چرا که بینی پس از جراحی تا مدتها نسبت به هرگونه ضربه و فشارحساس است.

در این مقاله قصد داریم با شما عزیزان در خصوص نحوه چسب زدن بینی پس از جراحی بینی صحبت کنیم.

برخی از نمونه کار های جراحی بینی دکتر جواد رحمتی

نکات اصولی و صحیح در نحوه چسب زدن بینی

1- پاکسازی:

از جمله نکات مهم در خصوص نحوه چسب زدن بینی این است که باید روی سطح بینی شما کاملا تمیز بوده و پوست روی آن فاقد هرگونه چربی ناشی از تعریق و یا آرایش و … باشد. پس قبل از استفاده از نوار، پوست روی بینی و گونه های خود را با یک پد الکلی کاملا تمیز کنید. این پاکسازی به پاک کردن تمام روغن‌ها، چربی‌ها و مواد آرایشی که در غیر این صورت مانع از چسبیدن نوار چسب می‌شوند، کمک می‌کند.

2- نحوه صحیح قراردادن نوار:

برای اطمینان از نحوه چسب زدن بینی به شکل مناسب، نوار بینی را در حالی که در مقابل آینه هستید انجام دهید. پوسته پل بالایی را با چسب بچسبانید. حتی می توانید نوار را روی پل نزدیک نوک بینی پایین‌تر بچسبانید. هنگامی که روند واقعی نوار چسب را شروع کردید، تکه نوار را به اندازه کافی بلند کنید تا بتواند روی بینی کشیده شود و روی گونه ها در هر طرف گسترش یابد. شما باید طول هر تکه نوار را هنگام بالا یا پایین رفتن در امتداد پل تنظیم کنید زیرا پل پایینی نزدیک نوک به وضوح پهن تر و گسترده تر است. به خاطر داشته باشیدکه پوست را به کمک نوار روی استخوان و غضروف زیرین فشرده کنید.

نحوه صحیح چسب زدن بینی بعد از جراحی

دلیل اهمیت دادن به نحوه چسب زدن بینی

در بسیاری از موارد پس از جراحی بینی توصیه می شود که بیماران شروع به چسباندن بینی خود کنند. دلیل اصلی چسباندن بینی این است که پوست را تشویق کنیم تا روی استخوان و غضروف زیرین خود جمع و جور و کوچکتر شود. این امر به ویژه در بیماران جراحی بینی که دارای پوست ضخیم تا متوسط هستند خیلی مفید است. این بیماران پوستی دارند که بعد از عمل جراحی کوچکتر از حد متوسط کشیده شده است.

پوست بینی افراد پس از جراحی همچنین بیشتر مستعد تشکیل بافت اسکار متراکم بین ساختار  استخوان/غضروف و پوست است. اگر این اتفاق قبل از جمع شدن واقعی پوست رخ دهد، بافت اسکار اضافی ناخواسته روی آن گذاشته می‌شود و مانع از کوچک شدن بافت خود می‌شود.

در برخی موارد، بافت اسکار ناخواسته به ایجاد خطوط و برجستگی های کمک می کند که می تواند حواس را از نتیجه نهایی رینوپلاستی منحرف کند. در نتیجه اینجاست که به این مسئله مهم میرسیم که چسب زدن به پوست بینی و نیز طریقه و نحوه چسب زدن بینی می تواند احتمال این اتفاقات نامطلوب را به حداقل برساند.

مقالات دیگر: مراقبت های بعد از جراحی بینی (3 نکته مهم)

مدت زمان لازم برای چسب زدن بینی

دربرخی موارد پزشک جراح رینوپلاستی به بیمار خود توصیه می کند که 2 تا 3 هفته پس از جراحی بینی چسب زدن را شروع کند. با این حال، مواردی نیز وجود دارد که لازم است تا بیمار مدت زمان بیشتری صبر کند و سپس شروع به چسب زدن بینی عمل شده خود نماید.

همچنین، به بیماران توصیه می شود هر شب قبل از رفتن به رختخواب بینی را با چسب محصوص ببندند. سپس می توان نوار چسب را صبح قبل از شروع برنامه روزانه معمولی از بینی جدا کرد. نکته مهم اینکه اگر بتوانید این کار را تکرار نمایید و چسب را بیشتر از یک شب روی بینی نگه دارید، خیلی بهتر است.

دکتر جواد رحمتی از پزشکان بسیار باتجربه در زمینه جراحی بینی می باشد که در جلسات مشاوره خود بیمار را برای نحوه چسب زدن بینی به روش صحیح آماده میسازد.

نتیجه گیری:

هدف از جراحی بینی برای بسیاری از مراجعین داشتن یک بینی کوچک و خوش فرم و زیباتر شدن چهره آنهاست. لذا یکی از اصول مهم برای رسیدن به این زیبایی چهره اطلاع از نحوه چسب زدن بینی پس از جراحی می باشد. چسب زدن بینی اگر به درستی صورت بگیرد قاعدتا به زیبایی بافت بینی و جمع شدن پوست بینی جراحی شده بیشتر کمک میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط