لوگو دکتر جواد رحمتی
Search
Close this search box.
انحراف بینی علائم

انحراف بینی (علائم، علل و روش های درمان)

تغییر شکل تیغه بینی می تواند بی اهمیت باشد. با این حال، در جدی ترین موارد، این ناهنجاری می تواند باعث مشکلات تنفسی، خروپف و نقص زیبایی شود.

سپتوم بینی دیواره داخلی بینی است که سوراخ های بینی را از هم جدا می کند. این عضو مستعد یک ناهنجاری است که معمولاً به عنوان انحراف تیغه بینی شناخته می شود. ارقام نشان می دهد که نزدیک به 80 درصد از جمعیت تحت تأثیر این ناهنجاری قرار دارند. در بیشتر موارد، تاثیری بر زیبایی و عملکرد (تنفس) بینی ندارد.

با این حال، برای برخی، انحراف (به راست یا چپ) می تواند کم و بیش مشخص باشد، که اثر آن تغییر تنفس، خروپف یا سینوزیت و غیره است. انحراف تیغه بینی می تواند غضروف، استخوان های بینی یا هر دو را تحت تاثیر قرار دهد.

انحراف بینی

علل اصلی انحراف بینی

انحراف تیغه بینی می تواند در بدو تولد ظاهر شود. این یک ناهنجاری آناتومیک مادرزادی است. این ناهنجاری همچنین در بسیاری از موارد پیامد یک ضربه، شوک شدیدی است که در حین انجام یک فعالیت ورزشی یا یک تصادف ایجاد می شود.

علائم انحراف تیغه بینی چیست؟

انسداد بینی و شرایط مربوط به آن را می توان به انحراف تیغه بینی نسبت داد. این شامل:

  • ناراحتی یا مشکل در تنفس
  • احساس گرفتگی بینی در یک طرف
  • خرناس
  • سردردهای مکرر و گاهی دائمی
  • عطسه مکرر
  • عفونت های گوش و حلق و بینی، به ویژه گوش ها یا سینوس ها
  • خونریزی های مکرر بینی
  • تغییر حس بویایی
  • درد صورت

کلیک کنید: بهترین جراح بینی در تهران

اگر هر یک از این علائم را دارید، در مشورت با پزشک تردید نکنید.

سپتوپلاستی برای درمان انحراف تیغه بینی

این مداخله شامل بازسازی سپتوم انحرافی بینی است که باعث می شود گردش خوب جریان هوا در بینی بازگردانده شود و در نهایت به بیمار امکان تنفس خوب را می دهد. سپتوپلاستی زمانی می تواند یک عمل کاربردی باشد که هدف آن بهبود تنفس باشد یا در صورت اصلاح کجی بینی، یک عمل زیبایی شناختی باشد. با این وجود، سپتوپلاستی می تواند یک هدف دوگانه، (عملکردی و زیبایی شناختی) داشته باشد.

مداخله چگونه انجام می شود؟

عمل انحراف تیغه بینی به صورت سرپایی و با بیهوشی عمومی انجام می شود. در اولین ملاقات با جراح از تمامی روش های مداخله مطلع خواهید شد. سپس معاینات پزشکی تکمیلی و مصاحبه با متخصص بیهوشی را در جلسه دوم انجام خواهید داد.

در طول عمل، جراحان عموما یک برش پوستی جزئی ایجاد می کنند و اسکارها بعد از عمل، اصلا مشخص نیستند. در پایان عمل، جراح پانسمان هایی را به شکل تامپون در حفره بینی و احتمالاً یک آتل در دو طرف سپتوم قرار می دهد تا وضعیت عمودی خود را حفظ کند.

بعد از عمل چه احساسی دارم؟

بعد از عمل به دلیل وجود تامپون نمی توانید از طریق بینی نفس بکشید، اما این پانسمان ها به سرعت در روز بعد از عمل برداشته می شوند.

پس از برداشتن تامپون، مشکلات تنفسی ممکن است ادامه یابد.

با این وجود، به تدریج تنفس طبیعی را به دست خواهید آورد.

ممکن است درد خفیف تا متوسط ​​را تجربه کنید. داروهای مسکن تجویز شده توسط جراح شما را تسکین می دهد.

شما در بینی و همچنین در پلک ها و لب بالایی ادم خواهید داشت.

بسته به شرایط شما، جراح یک درمان موضعی (کرم، اسپری و …) را تجویز می کند تا به محض برداشتن تامپون ها شروع شود تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود.

بعد از حدود سه ماه می توانید از نتیجه نهایی لذت ببرید. با این حال، بهبودی نسبتاً سریع است.

سپتوپلاستی

مراقبت های بعد از عمل انحراف بینی

مراقب باشید، حداقل 24 تا 48 ساعت پس از جراحی انحراف تیغه بینی، بینی خود را باد نکنید. برای عطسه کردن، دهان خود را کاملا باز نگه دارید. همچنین از خاراندن پوسته های خون خشک شده در بینی خودداری کنید. از مصرف داروهای مبتنی بر آسپرین چه قبل و چه بعد از عمل خودداری کنید.

الکل و تنباکو نیز قبل و بعد از مداخله ممنوع است. همین امر در مورد قرار گرفتن در معرض نور خورشید، حمام آب گرم و هرگونه فشار بر بینی نیز صدق می کند. در نهایت به روزهای استراحتی که جراح تجویز کرده است (1 تا 2 هفته) احترام گذاشته و ورزش و فعالیت های بدنی را فقط پس از 2 هفته از سر بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط