لوگو دکتر جواد رحمتی
Search
Close this search box.
بلفارو

بلفاروپلاستی

طی سال‌های اخیر علم پزشکی در حوزه درمان و زیبایی پیشرفت‌های چشمگیری داشته است. به‌طوری‌که افراد هر گونه نقصی در زیبایی چهره خود احساس کنند، می‌توانند با یک جراحی ساده آن را برطرف ساخته و اعتماد به نفس خود را تقویت کنند. بلفاروپلاستی یا جراحی زیبایی پلک یکی از محبوب‌ترین جراحی‌های زیبایی در محدوده چشم خصوصا برای مردمان شرق آسیا است. جراحی که پلک پف کرده و افتاده را لیفت می‌کند، چین و چروک‌های اطراف چشم را برطرف می‌سازد و چشم‌هایی درشت، زیبا، شاداب و جوان را به چهره فرد هدیه می‌دهد.

از آنجایی که چشم‌ها دریچه پیوند روح و جسم افراد هستند و از طریق آن‌ها بیشترین تبادل احساسات صورت می‌گیرد، کوچکترین افتادگی پلک روی چشم احساس خستگی، افسردگی و خشم را القا می‌کند. اگر به‌طور ژنتیکی پلک‌هایی افتاده دارید یا در اثر افزایش سن دچار این مشکل شده‌اید، ادامه این مقاله را از دست ندهید. با ما همراه باشید تا مهمترین مسائل پیرامون عمل جراحی زیبایی پلک را مورد بررسی قرار دهیم.

👇👇 برخی از نمونه کار های بلفاروپلاستی دکتر جواد رحمتی

چگونگی انجام بلفاروپلاستی

برای انجام بلفاروپلاستی اولین اقدام یافتن جراحی خبره و ماهر است. یک جراح متخصص و باتجربه پیش از جراحی جلسه‌ای را جهت مشاوره و معاینه تنظیم می‌کند تا تبادل نظر و اطلاعات بین زیباجو و پزشک به خوبی انجام گیرد. باید توجه داشت که جراحی زیبایی پلک کاندیدای مناسب خاص خود را دارد و شاید انجام آن برای همه مناسب نباشد. افزون بر وضعیت جسمانی بیمار که باید پیش از عمل مورد بررسی قرار گیرد، حال روحیه وی نیز حائز اهمیت است و همچنین انتظارات زیباجو از عمل، در نتیجه تاثیر به سزایی دارد.

درصورتیکه تمام شرایط برای انجام بلفاروپلاستی مهیا بود، نکات لازم قبل و بعد از عمل به زیباجو گوشزد شده و فرد در موعد مقرر در مرکز درمانی حاضر می‌شود. معمولا بلفاروپلاستی را به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می‌دهند. اما در صورت تمایل بیمار برای بیهوشی یا درخواست انجام چند عمل (لیفت پوست و ابرو و…)، بیهوشی آیتم بهتری است. در مجموع جراحی زیبایی پلک ۱ تا ۲ ساعت به طول می‌انجامد و رفع افتادگی پلک پایین، پلک بالا یا هر دو پلک را شامل می‌شود.

مراحل بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین

برای اینکه کمترین ردی از عمل بلفاروپلاستی روی پلک باقی نماند، برش‌های جراحی در هر دو پلک در محلی مخفی در چین پلک، پشت پلک یا بین مژه‌ها انجام می‌شوند. برای Blepharoplasty پلک تحتانی، جراح با ظرافت تمام، در قسمت پشت پلک و مژه‌ها برش‌هایی ایجاد و از طریق آن‌ها به چربی‌های داخل پلک دسترسی پیدا می‌کند. به وسیله ابزارهایی خاص این چربی‌ها برداشته یا در بخش داخلی پلک پخش می‌شوند.

جراحی Blepharoplasty پلک فوقانی نیز چنین سازوکاری دارد. برش‌ها در چین پلک و به طور نامحسوس ایجاد می‌شوند و امکان حذف چربی‌های اضافه پلک را فراهم می‌آورند. اگر نیاز باشد بخشی از پوست اضافه و افتاده پلک نیز برداشته شده و در نهایت، محل برش به وسیله بخیه یا چسب‌های پوستی جوش داده می‌شود. اگر بخیه‌ها جذبی نباشند، پس از یک هفته باید برداشته شوند و فرد تحت مراقبت‌های لازم بعد از بلفاروپلاستی قرار گیرد.

جراحی Blepharoplasty پلک فوقانی نیز چنین سازوکاری دارد. برش‌ها در چین پلک و به طور نامحسوس ایجاد می‌شوند و امکان حذف چربی‌های اضافه پلک را فراهم می‌آورند.

اگر نیاز باشد بخشی از پوست اضافه و افتاده پلک نیز برداشته شده و در نهایت، محل برش به وسیله بخیه یا چسب‌های پوستی جوش داده می‌شود. اگر بخیه‌ها جذبی نباشند، پس از یک هفته باید برداشته شوند و فرد تحت مراقبت‌های لازم بعد از بلفاروپلاستی قرار گیرد.

برای اینکه کمترین ردی از عمل بلفاروپلاستی روی پلک باقی نماند، برش‌های جراحی در هر دو پلک در محلی مخفی در چین پلک، پشت پلک یا بین مژه‌ها انجام می‌شوند.

برای Blepharoplasty پلک تحتانی، جراح با ظرافت تمام، در قسمت پشت پلک و مژه‌ها برش‌هایی ایجاد و از طریق آن‌ها به چربی‌های داخل پلک دسترسی پیدا می‌کند. به وسیله ابزارهایی خاص این چربی‌ها برداشته یا در بخش داخلی پلک پخش می‌شوند.

کاندیدای مناسب بلفاروپلاستی

چه کسانی می‌توانند بلفاروپلاستی انجام دهند؟ آیا این عمل محدودیتی برای سن، جنسیت و… دارد؟ در حقیقت محدوده سنی خاصی برای بلفاروپلاستی تعیین نمی‌شود و مثل دیگر اعمال زیبایی، وقتی فرد از لحاظ جسمی و روحی به بلوغ رسیده و حداقل‌ ۱۸ سال سن داشته باشد، مجاز به انجام این عمل است.

اما معمولا Blepharoplasty توسط افراد بالای ۳۰ و ۴۰ سال انجام می‌شود. چراکه اغلب افتادگی پلک مربوط به سنین بالاتر است. مگر در موارد ژنتیکی و مشکلات بینایی ناشی از افتادگی پلک که فرد زودتر اقدام به جراحی می‌کند.

مسئله مهم دیگر برای انجام جراحی بلفاروپلاستی سلامت روحی و جسمی فرد است. افرادی کاندیدای مناسب بلفاروپلاستی محسوب می‌شوند که از سلامت عمومی کافی برخوردار بوده و مبتلا به بیماری خاص نباشند.

توجه داشته باشید که بیماری‌های دیابت، کم کاری تیروئید، پارگی شبکیه، خشکی چشم، ناراحتی‌های قلبی و عروقی از موانع انجام عمل Blepharoplasty هستند و پیش از جراحی باید در مورد آن‌ها با پزشک صحبت کرد. این بیماری‌ها می‌توانند ریسک‌ها و عوارض عمل را به شدت افزایش دهند و خطرات زیادی به همراه داشته باشند.

کاندیدای مناسب بلفاروپلاستی

ماندگاری بلفاروپلاستی چقدر است؟

یکی دیگر از سوالات و دغدغه‌های بسیاری افراد برای انجام Blepharoplasty در مورد ماندگاری اثر عمل است. حقیقت این است که اثر بلفاروپلاستی بر پلک در اغلب موارد دائمی نیست و با توجه به تغییراتی که پوست در اثر افزایش سن متحمل می‌شود، پلک نیز ممکن است حالت خود را از دست بدهد. اما اینکه چه زمان و با چه شدتی این اتفاق بیفتد، تا حد زیادی به خود فرد بستگی دارد.

اگر از تاثیر ژنتیک و نوع پوست افراد چشم‌پوشی کنیم، سبک زندگی بیشترین تاثیر را روی حالت چشم و پوست دارد. با افزایش سن، هرچه تغذیه و سبک زندگی فرد بهتر باشد، پوست جوانتر می‌ماند و اگر فرد نسبت به سبک زندگی خود بی توجه باشد، دچار افتادگی پوست و چین و چروک اطراف چشم می‌شود.

با کهولت سن کلاژن سازی و خاصیت کشسانی پوست تضعیف می‌شود و ممکن است پلک حالت افتاده پیدا کند. در این صورت انجام مجدد Blepharoplasty می‌تواند کمک کننده باشد. همچنین برای اثر ماندگارتر عمل باید به دقت به توصیه‌های پزشک در مورد مراقبت‌های قبل و بعد از جراحی عمل کرد؛ تا عوارض به حداقل رسیده و نتیجه دوام داشته باشد. اگر بلفاروپلاستی توسط جراحی ماهر، باتجربه و دقیق انجام شود و فرد مراقبت‌های لازم را به دقت انجام دهد، بلفاروپلاستی می‌تواند بیش از ده سال هم ماندگار باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط